Конкурсы, мероприятия

Положение о проведении улусного соревнования по неполной разборке-сборке автомата АК-74

ИТОГИ УЛУСНОГО СОРЕВНОВАНИЯ ПО НЕПОЛНОЙ РАЗБОРКЕ-СБОРКЕ АВТОМАТА АК-74:

1 место-Анисимова Вика 9класс, МБОУ «АСОШ №1 им.В.Г. Короленко»

2место-Григорьев Кэскил 11класс, МБОУ «АСОШ №1 им.В.Г. Короленко»

3 место- Дьячковский Рустам 11класс, МБОУ «Болугурская СОШ»

сертификат участия по сборке АК-74  (скачать тут)

 

Положение о проведении конкурса рисунков, приуроченного ко дню Защитника Отечества среди обучающихся 1-4классов школ Амгинского улуса

ИТОГИ УЛУСНОГО КОНКУРСА РИСУНКОВ:

1 место-Софронеева Нонна 2класс, МБОУ «Сэргэ-Бэсская ООШ им. М.Н. Сибирякова»

2место-Боярская Сайнаара 2 «б» класс, МБОУ «Амгинского лицея им. Л.В. Киренского»

3 место- Винокурова Виолетта 2класс,МБОУ «Сэргэ-Бэсская ООШ им. М.Н. Сибирякова»

Протокол улусного конкурса рисунков приуроченного ко Дню защитника Отечества

сертификат участника конкурса рисунков  (скачать тут)

 

Положение о военно-патриотической викторине «Юный патриот» среди обучающихся школ Амгинского улуса

ИТОГИ УЛУСНОЙ ВОЕННО-ПАТРИОТИЧЕСКОЙ ВИКТОРИНЫ «ЮНЫЙ ПАТРИОТ» СРЕДИ ОБУЧАЮЩИХСЯ С 5-7 КЛАССА

1 место-Солдатов Коля 5 класс, МБОУ «Эмисская СОШ»

2место-Дьячковская Айта 7 класс, МБОУ «Болугурская СОШ»

3 место- Уваров Эльдар 7класс, МБОУ «Эмисская СОШ»

Протокол Военно-патриотической викторины «Юный патриот»  (скачать тут)

Сертификат участника викторины

 

Положение  Урастыровские чтения_

«Ырыам, дьэ уостан түспэккэ

Ылланан, бар дьоммор таптаттын»

2020-21 үөрэх сылыгар улуустааҕы Уурастыырап ааҕыыларын түмүгэ

Бары кыттааччыларга, бэлэмнээбит учууталларга, уус-уран салайааччыларга махтанабыт! Барыта 7 хайысханан  11 оскуолаттан 87 үлэ киирдэ. Учууталлар ыалдьан, карантин буолан, дьүүллүүр сүбэ үлэтэ уһаата, ону бука диэн баалаабаккытыгар көрдөһөбүт.

  1. Хоhооннорум – кутуу көмүс дорђооннорум. Уус-уран аађыы түһүмэҕэр саамай элбэх үлэ киирдэ. Алын сүһүөххэ 22 үлэ, орто уонна улахан бөлөххө 24 үлэ

Алын сүһүөххэ:

Бөлөҕүнэн ааҕыыга кыайыылаахтар –

1 миэстэ – Сатаҕай оскуолатын  2 кылааһа, салайааччы Захарова М.Т., Скрябина Х.Е.

2 миэстэ – Амма-Наахара оскуолатын 4 кылааһа, салайааччы Александрова С.С.

Биирдиилээн ааҕыыга кыайыылаахтар –

Лауреат – Артемьев Саша, Сатаҕай оскуолатын  3 кылааһын үөрэнээччитэ, салайааччы Артемьева Е.В.

1 миэстэ – Соловьева Лилиана, Алтан оскуолатын  1 кылааһын үөрэнээччитэ, салайааччы Неустроева М.Е.

2 миэстэ – Стручкова Сардаана,Сатаҕай оскуолатын  4 кылааһын үөрэнээччитэ, салайааччы Скрябина Х.Е.

2 миэстэ – Афанасьева Алина, Сатаҕай оскуолатын  4 кылааһын үөрэнээччитэ, салайааччы Скрябина Х.Е.

2 миэстэ – Лукин Айаал, Сатаҕай оскуолатын  3 кылааһын үөрэнээччитэ, салайааччы Артемьева Е.В.

3 миэстэ – Филиппова Айыына, Сатаҕай оскуолатын  4 кылааһын үөрэнээччитэ, салайааччы Скрябина Х.Е.

3 миэстэ – Дьячковская Вика, Амма 1 № оскуолатын үөрэнээччитэ, салайааччы Дьячковская Ф.И.

3 миэстэ – Устинова Ньургуйаана, Эмис оскуолатын 1 кылааһын үөрэнээччитэ, салайааччы Неустроева Т.Г.

 

Орто сүһүөххэ

Бөлөҕүнэн ааҕыыга кыайыылаахтар-

1 миэстэ – Эмис оскуолатын 6 кылааһын бөлөҕө, салайааччы Гаврильева А.Н.

2 миэстэ –Амматааҕы лицей 6 кылааһын бөлөҕө, салайааччы Дьячковская Ф.И.

3 миэстэ – Болугур оскуолатын 5 кылааһын бөлөҕө, салайааччы Местникова Е.Г.

3 миэстэ — Амматааҕы лицей 7 кылааһын бөлөҕө, салайааччы Дьячковская Ф.И.

Биирдиилээн ааҕыыга кыайыылаахтар

Лауреат – Николаев Эрчим, Эмис оскуолата, 5 кылаас, салайааччы Иванова В.И.

1 миэстэ – Иванов Арылхан, Сатаҕай оскуолата, 6 кылаас, салайааччылар Онуфриева А.В, Скрябина Х.Е.

2 миэстэ – Уваров Владислав, Амматааҕы лицей, 6а кылаас, салайааччы Ноговицына М.Д.

3 миэстэ – Лукина Маша,Сатаҕай оскуолата, 7 кылаас, салайааччылар Онуфриева А.В, Скрябина Х.Е.

3 миэстэ – Романова Лилиана, Амматааҕы лицей, 7б кылаас, салайааччы Дьячковская Ф.И.

 

Улахан бөлөххө

1 миэстэ – Иванова Екатерина, Эмис оскуолата, 11 кылаас, салайааччы Иванова В.И.

2 миэстэ – Окоемов Артем, Амма 1№ оскуолата, 9 кылаас, салайааччы Тылбыкова Нь.Н.

3 миэстэ – Стручков Дима, Амма 1№ оскуолата, 9 кылаас, салайааччы Тылбыкова Нь.Н.

 

  1. Ымыы чыычаахтарым, ыллааҥ! – ырыа буолбут хоhоонноругар видеоклип күрэҕэр 6 үлэ киирдэ.

Кыайыылаахтар –

Улахан бөлөххө лауреат– “Амма чэчирэ” фольклорнай ансамбль, салайааччы Тылбыкова Нь.Н, Харитонова С.В.

Алын сүһүөххэ лауреат– Устинова Ньургуйаана – Эмис ОО, 1 кылаас, салайааччы Татаринова К.А.

Улахан бөлөххө 1 миэстэ– Судинова Нарыйаана, Сатаҕай ОО, 10 кылаас, салайааччы Никитина О.Н.

Алын сүһүөххэ 1 миэстэ — Соловьева Нарыйаана, Эмис ОО, 3 кылаас, салайааччы Татаринова К.А.

2 миэстэ – Бродникова Виолетта, Амма 1 № оскуолата, 2а кылаас, салайааччы Романова Е.И.

3 миэстэ — Захарова Айталыына, Эмис ОО, 3 кылаас, салайааччы Татаринова К.А.

  1. Ааспыт сахтар тыыннаах ахтыылара – үһүйээн түһүмэҕэр 4 үлэ киирдэ.

Кыайыылаахтар –

1 миэстэ – Окоемов Артем, Амма 1 № оскуолата, 9 кылаас, салайааччы Тылбыкова Нь.Н.

1 миэстэ – Ларионов Баир, Эмис ОО, 5 кылаас, салайааччы Гаврильева А.Н.

2 миэстэ – Саввин Дьулус, Сулҕаччы, 8 кылаас, салайааччы Никифорова М.А.

2 миэстэ – Захаров Дима, Эмис ОО, 5 кылаас, салайааччы Гаврильева А.Н.

 

  1. Үчүгэйиэн субу сирбит үрүҥ күнүн көрөрбүт – хаартыска күрэђэр 3 үлэ киирдэ.

Кыайыылаахтар

1 миэстэ – Гаврильева Настя, Эмис, 11 кылаас, салайааччы Гаврильева А.Н.

Андреев Андриан – Сатађай, 3 кылаас, салайааччы Андреева Л.В.

Судинова Нария – Сатађай, 6 кылаас, салайааччы Скрябина Х.Е.

  1. Үлэ, олох күргүөмүгэр – уруһуй күрэҕэр 19 үлэ киирдэ.

Кыайыылаахтар-

1 миэстэ – Ефремов Дима, Амма-Наахара, 4 кылаас, салайааччы Александрова С.С.

1 миэстэ – Слепцова Карина – Амма 1 № оскуолата, 8в кылаас

2 миэстэ – Алексеева Амелия, Амма-Наахара, 4 кылаас, салайааччы Александрова С.С.

2 миэстэ – Устинова Карина,  Амма 1 № оскуолата, 8в кылаас

3 миэстэ – Гаврильева Алена, Эмис, 4 кылаас, салайааччы Гаврильева А.Н.

3 миэстэ – Артемьева Диана, Сатаҕай, 5 кылаас

  1. «Саха барытын сатаатын!» Уурастыырап поэмаларын, олођун чахчыларын аныгы ођо харађынан ырытан өйтөн суруйуу күрэҕэр 9 үлэ киирдэ.

Кыайыылаахтар –

Лауреат – Судинова Нарыйаана, Сатаҕай ОО, 10 кылаас, салайааччы Онуфриева А.В.

1 миэстэлээх диплом – Степанова Виктория, Эмис ОО, 9 кылаас, салайааччы Гаврильева А.Н.

2 миэстэлээх диплом – Чемезова Дария, Эмис ОО, 9 кылаас, салайааччы Гаврильева А.Н.

3 миэстэлээх диплом – Солдатова Мичийэ, Эмис ОО, 8 кылаас, салайааччы Захарова Н.К.

  1. Бухатыыр киһи киэнэ көтөр кыната, сүүрэр атаҕа, үктэнэр өйөбүлэ, тардыстар талаһата, миинэр миҥэтэ, аналлаах ата төһө бэрт сылгы эбитий диэн төрөөбүт тылбытынан төгүрүччү ааҕан, түөһэн киирэн барыҥ эрэ... Сылгыны хоһуйууну Күннүк Уурастыырап «Тойон Дьаҕарыма» олоҥхотуттан уонна фольклор араас көрүҥүнэн биирдиилээн уонна бөлөҕүнэн толоруу түһүмэҕэр 7 үлэ киирдэ. Кыайыылаахтар –

Лауреат – Александра Жарина – Бөтүҥ агрооскуолата, 8 кылаас, салайааччы Софронова А.Д.

Лауреат – «Оллоон» бөлөх – А.А.Черемных аатынан Амма ођо искусствотын оскуолата, салайааччы Софронова А.Д.

1 степеннээх диплом – Соловьева Самаана – Дьокуускай к. 3 № оскуолатын 8 кылааһын үөрэнээччитэ, салайааччы Софронова А.Д.

2 степеннээх диплом – “Дорҕоон” бөлөх, Амматааҕы айар сайдыы киинэ, салайааччы Кириллина А.М., Филиппова А.Г.

3 степеннээх диплом – Егоров Ньургун, Флегонтов Руслан, Амма 1 № оскуолатын 3в кылааһын үөрэнээччилэрэ, салайааччы Т.Я.Попова

Протокол уруьуй

Протокол фото

Боротокуол хоьоон орто, улахан болох, коллектив

Протокол Уьуйээн

Протокол фольклор

Протокол ырыа

Протокол хоьоон начальнай белех

Саха барытын сатаатын сочинение протокола

 

махтал сурук, туоьу сурук(скачать тут)